Tarasy drewniane

Pojawiły się tutaj kominki ogrodowe, nowoczesne paleniska gazowe, akcesoria, które świetnie pasują na taras. Ale co jeśli takowego jeszcze nie mamy? Zapraszam do zapoznania się z absolutnymi podstawami, które powinniśmy znać, jeśli w przyszłości zamierzamy zlecić budowę tarasu drewnianego przy swoim domu. 

Miejsce na taras

Podstawowa kwestia to wybór miejsca na taras drewniany. Myśląc o umiejscowieniu naszego tarasu, pomyślmy przede wszystkim z jakiego pokoju będziemy chcieli na niego wychodzić. Z sypialni, zaraz po obudzeniu się, aby przed pracą zażyć świeżego, rześkiego, porannego powietrza? A może z salonu, aby w piękną pogodę móc zjeść obiad na tarasie w rodzinnym gronie? Jeśli nie chcemy się rozdrabniać, rozkład pomieszczeń jest odpowiedni i mamy na to odpowiedni budżet, wybudujmy taras na całej długości naszego domu.

Wybierając miejsce  pomyślmy także o czynnikach atmosferycznych, na przykład o nasłonecznieniu. Czy taras ma być skąpany w słońcu cały dzień, abyśmy mogli się wygonie opalać? A może nie przepadamy za słońcem i wolimy spędzać większą część czasu na ogrodzie w cieniu?

Materiał na taras

Po wyborze miejsca, przychodzi czas na wybór odpowiedniego materiału. Tutaj kierujmy się swoimi osobistymi preferencjami, wybór kolorów poszczególnych desek jest bardzo duży, dla przykładu, oto nowoczesny taras z drewna kompozytowego: Taras-z-drewna-kompozytowego

I porównajmy to z tarasem z drewna egzotycznego:

Taras-z-drewna-egzotycznego

Poza wyglądem, deski różnią się właściwościami mechanicznymi, odpornością na grzyb, wilgoć czy promieniowanie UV czy sposobem ich pielęgnacji. Jeśli chcecie zapoznać się z tym tematem szerzej zapraszam TUTAJ, gdzie temat został wytłumaczony znacznie obszerniej.

Kształt tarasu

Wybraliśmy miejsce na taras, materiał, z którego powstanie, czas na jego kształt. Kwestia ta jest o tyle specyficzna, że ma wpływ na cenę końcową tarasu i wybór montażysty. Prostokątny taras nie jest żadnym wyzwaniem, nawet dla początkującego montera, jednak skomplikowany, zaokrąglony kształt to już nie lada wyzwanie, którego nie każdy się podejmie. Popatrzmy na takie dwa tarasy:

gotowy-taras-drewniany

15.Gotowy-taras-ogrodowy

Wykonanie takiego kształtu wymaga doświadczenia i ogromnej precyzji, ponieważ kiedy zamówimy materiał na taras, chyba nie spodziewamy się, że przyjdzie do nas montażysta i poprosi o domówienie kilku metrów, ponieważ pomylił się przy przycinaniu desek? Pamiętajmy zatem, jeśli marzy nam się piękny, zaokrąglony taras, spodziewajmy się zwiększonego kosztu za robociznę. Jednak patrząc na powyższe efekty, wydaje mi się, że warto zapłacić.

To tyle jeśli chodzi o podstawy, temat tarasów jest o wiele bardziej obszerny, profile desek, ich klasa, rodzaje fundamentów czy wkrętów używanych do montażu, pielęgnacja desek …na pewno pojawi się więcej wpisów dotyczących tej tematyki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s