Altana drewniana, prosta aranżacja

Altany drewniane pełnią nie tylko role dekoracyjną, ale dają nam także możliwość relaksu i odpoczynku we własnym zielonym zaciszu. Na ogród składają się piękne kwiaty, drzewa lub roślinny pnące w donicach lub obsadzenia, ale również mała architektura jak ławeczki, szklarnie czy altany, na które musimy mieć wygospodarowaną odpowiednią przestrzeń.

Altany posiadać mogą najróżniejsze kształty i pokroje, m.in. prostokątne lub okrągłe, które pełnić będą różne role w ogrodzie – altana drewniana może służyć jako zadaszenie tarasu, miejsce spotkań rodzinnych, miejsce pod którym zaparkujemy samochód, czy po prostu będziemy relaksować się leżąc na leżaku w upalne dni, ciesząc się z cienia i popijając zimny napój. Przy wyborze altany dla siebie powinniśmy kierować się kształtem i stylem naszego domu i ogrodu, aby altana wpasowała się stylistycznie. Przy prostokątnym, nowoczesnym kształcie, okrągła altana drewniana nawiązująca do stylu rustykalnego nie będzie zbyt wyglądała dobrze. Ważnym aspektem są także wymiary altany – jeśli mamy na ogrodzie dużo miejsca, możemy zainwestować w większą konstrukcję, lecz musimy pamiętać, że większa altana = większe koszty. Warto zastanowić się, czy konstrukcja ma być zamknięta czy otwarta, czy chcemy wyposażyć altanę w grilla, meble lub inne akcesoria. To wszystko wpływa na końcową wycenę, jaką otrzymamy od wykonawcy.

Postaram się przybliżyć kilka funkcjonalnych rozwiązań wokół oraz we wnętrzu altany drewnianej oraz sam jej styl. Wyobraźmy sobie altanę umiejscowioną w ogrodzie, w pełni otwartą, z każdej strony usadowioną na czterech belkach z drewna sosnowego które zostało wcześniej zakonserwowane specjalnym impregnatem. Dach jest szkieletowy i pokryty gontem i  zostały zawieszone zasłony przywiązane do belek, które tworzą podporę. Zasłony mają za zadanie chronić przed słońcem w zależność od jego położenia. Droga prowadząca do altany, została wykonana z elementów kamiennych tworzących malutkie wysepki aż do schodów balkonowych prowadzących do domu. 1,5m od konstrukcji zostało zaprojektowane obsadzenie m.in. z (jako iż ogród jest dość mały, wykonane jest dokoła obiektu) lawendy o odmianie Hidcote o aromatycznej woni i efektywnych szaro-srebrnych liściach oraz fioletowych kwiatach, które utrzymują się przez całe lato (zawieszona na stropie altany, może zostać ususzona i zebrana po czym użyta do zastosowania w domu). Roślina ta odstrasza również owady oraz jest odporna na mróz, następnie Tawuła brzozolistna o białych skupiskach kwiatowych oraz zawartym pokroju z licznymi odrostami tworząc zadarnienie terenu, a z samego tyłu Porzeczka alpejska przycinana do równiej formy żywopłotowej, gdyż świetnie się zagęszcza, ale dość wolno osiąga wysokość do 1,5m i produkuje zielone kwiaty z których tworzą się owoce jadalne ale niesmaczne, doskonale znosi cień. W pobliżu altany z przodu zostały usadowione dwie donice (Lechuza Maxi Cubi) z obsadzeniem w postaci kulistej trawy Festuca glauca ‚Elijah Blue’, które wytwarzają kwiatostany wiechowate (które przypominają małe nasionka). We wnętrzu altany znajduje się miejsce na stolik oraz kompleks wypoczynkowy pod kolor zadaszenia.

Dla mnie osobiście jest to jeden z najprostszych zagospodarowani w stylu nowoczesnym i dość prostym do wykonania, ale trzeba pamiętać, że każdy ma swój styl i preferencje którymi powinniśmy się kierować przy wyborze swojej altany.

Jedna myśl na temat “Altana drewniana, prosta aranżacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s