Tunele foliowe – ekologiczna uprawa warzyw

Warzywa z własnej uprawy ogrodowej są coraz to bardziej pożądanym produktem. W Polsce najczęściej uprawia się pomidory i ogórki, gdyż każdy z nas lubi naturalny smak, kształt i kolor świeżego warzywa z własnej uprawy, niezmodyfikowanej genetycznie i niewzbogaconej garścią chemicznego nawozu. Najszybszym sposobem na uzyskanie naturalnych plonów w warunkach ogrodowych jest własny tunel foliowy, który zapewnia ochronę roślinom przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi, wydłużanie okresu wegetacji, optymalna temperaturę uprawy, odpowiednie rozprowadzenie światła i przede wszystkim ochronę roślin przed poparzeniami oraz chorobami. Pierwsze wysiewy możemy zacząć dopiero pod koniec lutego lub na początku marca, dlatego obiekt powinniśmy zakupić odpowiednio wcześnie by sprawdzić czy wszystkie elementy się zgadzają i czy folia nie jest uszkodzona. W zależności od tego jaką powierzchnię chcemy przeznaczyć pod uprawę możemy wybrać tunele ogrodowe o powierzchni nawet do 16m2, tunele średniej wielkości ok. 10m2, czy inspekty ogrodowe o dł. ok. 3m, koszty takich konstrukcji w zależności od wielkości i rodzaju są optymalne i nieduże.

Konstrukcja tunelu foliowego jest bardzo łatwa w montażu jak rozłożenie namiotu, wystarczy złożyć stelaż z rurek PCV zgodnie z instrukcją, następnie nałożyć folię i spiąć ją spinkami, obiekt jest również łatwy do przeniesienia, (dzięki lekkiej konstrukcji) wystarczą do tego dwie osoby. Producenci zapewniają trwałość folii przez okres zimy, ale warto zdemontować tą cześć przed opadami śniegu, by wyczyścić jej powierzchnię, wysuszyć i przechować bezpiecznie do wiosny.

Ukrawa ogórka pod osłonami?

Ogórek jako zielone warzywo jest świetnym składnikiem letnich sałatek, urozmaiceniem kanapek czy dodatkiem do koktajlu oczyszczającego. Zapewnia dostarczenie soli mineralnych, pomaga usuwać nadmiar wody z organizmu i wspomaga trawienie. Warzywo warto jeść ze skórką, gdyż to właśnie tam znajduje się największe bogactwo składników odżywczych tej rośliny. Powinniśmy spożywać ogórka bez mieszania z pomidorem, gdyż zawiera on enzym rozkładający witaminę C oraz pektydy. Ogórki to warzywa ciepłolubne, optymalna temperatura w jakiej powinny być uprawiane to 18-30°C ze stałym podlewaniem, zaś gleba powinna być żyzna, próchnicza bez nadmiaru azotu i częstego wapnowania. Uprawa powinna mieć zaciszne, umiarkowane słoneczne usadowienie. Wyróżniamy wiele odmian tej uniwersalnej rośliny, dlatego powinniśmy wybrać odpowiednia odmianę dostosowana do naszych potrzeb.

Na zakup tunelu i wybranie roślin które będziemy uprawiać decydujemy się najczęściej w okresie od końca lutego do początku maja, gdyż wczesna wiosną następuje przesadzanie sadzonek do gruntu, więc warto zainwestować w ich osłonę wystarczająco wcześnie, by być w pełni przygotowanym do prac w obiekcie i szybszego zbioru plonów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s