Szklarnie ogrodowe – uprawa i pielęgnacja

Uprawa szklarniowa daje nam możliwość przyspieszenia plonów o kilka tygodni wcześniej i tym samym satysfakcję, cieszenia się ulubionymi warzywami już w okresie wiosennym. Przybliżmy dziś kilka ważnych aspektów, o których powinniśmy pamiętać przy uprawie w szklarni.

Najważniejszym elementem uprawy pod osłonami jest umiejętne przygotowanie odpowiedniej gleby, która powinna być dobrze przekopana, odchwaszczona i nawożona. Następnie wybór modelu szklarni dostosowanej do naszych potrzeb. Pamiętajmy by szklarnię ustawić na równym terenie bez spadków, gdyż uprawa będzie wtedy łatwiejsza oraz jeżeli szklarnia będzie służyć nam przez kilka lat, to warto zainwestować w fundament.

Przy właściwej budowie należy kierować się, stosowną instrukcją lub zdać na wiedzę fachowców. Dzięki stabilnej konstrukcji nośnej nasz obiekt będzie niezwykle trwały, jednak warto również zwrócić uwagę na materiał pokryciowy, który jest kolejnym ważnym aspektem. Każdy materiał taki jak szkło czy poliwęglan powinien wykazywać odpowiednią właściwość, taką jak między innymi przepuszczalność światła, wytrzymałość, izolację cieplną, wagę i estetykę. Wszystkie te cechy posiada poliwęglan, który również nie przepuszcza promieniowania ograniczając tym samym ryzyko poparzenia roślin. Izolacja cieplna jest dużo wyższa niż w przypadku zastosowania naturalnego szkła. Poliwęglan nie ulega łamaniu i jest stosunkowo lżejszy, przez co nie jesteśmy zmuszeni stosować solidnych fundamentów. Również dzięki dodatkowym akcesoriom, które wybieramy przy zakupie szklarni, czyli automatyczne otwieranie okien by wyrównać temperaturę powietrza, okna żaluzjowe zwiększające możliwość wietrzenia uprawy i estetykę szklarni, ekonomiczne półki do zawieszania na roślinki, chodniki które ułatwia nam poruszanie się po obiekcie.

Założenie uprawy warzyw w szklarni krok po kroku:

Pierwszym ważnym krokiem jest regularne konserwowanie materiałów, takich jak aluminium, drewno czy metal w przypadku obiektów starszych i długo użytkowanych.

Kolejną ważną sprawą jest przygotowanie podłoża, tak jak już pisaliśmy powyżej. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze.

Przystąpmy wiec do wysadzenia na miejsca stałe wczesna wiosną, zadbajmy o zalecaną rozstawę i sadzenie warzyw przedplonowych, plonów głównych i warzyw poplonowych.

Kolejnym krokiem jest regularne podlewanie, nawożenie i ochrona przed szkodnikami, grzybami oraz częste wietrzenie, które zapewni naturalny wzrost i rozwój roślin.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s