Donice ogrodowe

Rośliny sadzone w donicach są świetnym urozmaiceniem tarasu, balkonu czy ogrodu. Przenosząc ich położenie w ogrodzie, w zależności od naszych potrzeb, możemy nadawać za każdym razem innego klimatu  miejscu, w którym je postawimy. Świeżość i bark monotonii w ogrodzie to podstawa jeśli mamy zamiar stworzyć zakątek, który będzie ucztą dla oczu. Donice ogrodowe mają różne właściwości, mogą być ustawiane na zewnątrz jak i w wewnątrz, występują w najróżniejszych wariantach kolorystycznych i wielkościowych. Podstawowymi funkcjami jakie powinny posiadać to odporność na zmienne czynniki atmosferyczne, wilgoć, mróz i promieniowanie UV. Nie powinny być lekkie, kruche i zbyt wysokie. Pamiętajmy że, każda donica musi być dopasowana do kształtu, wyglądu i pokroju rośliny w niej posadzonej. Najłatwiej z roślinnością nietypowa komponują się pojemniki o kolorystyce jednobarwnej, ponieważ wyróżniona i widoczna jest wtedy barwa i kształt rośliny. Z reguły właśnie takie zestawienia są polecane w ogrodach przydomowych. Mało kto wybiera odważne połączenia kolorystyczne, raczej lubujemy się w prostych zestawieniach.

Jakie powinny być odpowiednie donice ogrodowe?

Muszą posiadać otwory do odprowadzania wody, powinny mieć drenaż czyli warstwę filtrującą, która zapobiega gromadzeniu się nadmiaru wody w pojemniku, można w tym celu nasypać na dno donicy gruby piasek lub drobny żwir, lecz tak żeby nie zatkać otworów odpływowych.

Jakie donice najlepiej chronią przed przymrozkami?

Najczęściej stosowanymi donicami są te tworzone z drewna, metalu, ceramiki, wikliny, tworzy sztucznych lub żywic epoksydowanych. Występują produkty z dodatkową izolacją ścianek wewnętrznych i z podwójnym dnem, które zapewniają roślinom ochronę przed przemarzaniem bryły korzeniowej. Jednak jeśli ścianki donic są zbyt cienkie, a planujmy ja pozostawić na zewnątrz podczas zimy,  warto przed obsadzeniem wyłożyć jej ścianki od środka styropianem lub zastosować owinięcie z włókniny. Ponadto zakupić pojemnik odpowiednio większy i szerszy, aby korzenie roślin mogły spokojnie się rozrastać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s