Zadaszenie nad tarasem drewnianym

Posiadanie funkcjonalnego, estetycznego tarasu jest bardzo wygodne. W okresie letnim świetnie sprawdza się jako miejsce na wypoczynek i relaks na świeżym powietrzu, po obiedzie czy ciężkim dniu w pracy. Dlatego warto zainwestować w  zadaszenia tarasowe, które tworzą przedłużenie salonu i łączą część domu z ogrodem, również podobnie jak ogrody zimowe, które pozwalają obserwować przyrodę niezależnie od pogody na zewnątrz. Na tarasie drewnianym chętnie urządzamy również spotkania ze znajomymi i rodziną przy grillu i nie tylko. Jednym z najlepszych materiałów wypełniających powierzchnie tarasowe jest drewno, najczęściej kompozyt lub egzotyk, które są niezwykle wytrzymałe i do złudzenia przypominają naturalne drewno oraz nie potrzebują nadmiernej impregnacji i konserwacji jak w przypadku powierzchni tworzonych z rodzimych gatunków.

Pogoda panująca na dworze często lubi pokrzyżować nasze plany, dlatego warto zainwestować w  zadaszeni, które ochroni nas przed deszczem i niechcianymi promieniami słońca. Jeżeli dopiero zaczęliśmy budowę domu to świetnym rozwiązaniem będzie wysunięcie połaci dachu, tak aby tworzyła zakrycie tarasu. Jeśli jednak dopiero pomyśleliśmy o tym rozwiązaniu należy zadać sobie pytanie. Jakie zadaszenie jest najlepszą ochroną?

Otóż najprostszym sposobem chroniącym nas od nieprzyjemnych promieni słonecznych i drobnego deszczu są ogrodowe parasole sezonowe. Rozwiązanie to jednak nie jest zbyt praktyczne, gdyż ochraniamy taras tylko punktowo i musimy składać przedmiot gdy, pojawi się silny deszcz, wiatr i grad. W przeciwnym razie ulegnie on potarganiu i porwaniu w powietrze, a po takich przygodach na pewno nie odzyskamy go w całości. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się zakupić parasol to musimy przyjrzeć się jego konstrukcji. Czy jest ona stabilna i wytrzymała? Duże obiekty powinny mieć solidną podstawę wykonana np. z granitu lub betonu. Porządny materiał o odpowiedniej rozpiętości powierzchni i stelaż z mocnych elementów. Wówczas możemy stwierdzić, że wytrzyma niesprzyjającą pogodę i szkodliwe promienie UV.

Kolejnym rozwiązaniem, które nie jest dość kosztowne to markizy. Przedmioty przyczepiane są do budynku i rozwijane, w trakcie mocnego słońca. Należy chronić je przed wiatrem, gdyż materiał z którego są wykonane jest lekki. Możemy również nabyć produkty wyposażone w szeregu udogodnień np. samo rozwijające lub z pełną aluminiowa kasetą, jednak te rozwiązania są już dużo droższe.

Najprostszym zadaszeniem jakie możemy wykonać to zadaszenie z naturalnej roślinności, w tym celu należy posadzić w ogrodzie gatunki np. drzew z rozłożystymi koronami, jednak musimy wówczas odczekać kilka lat aż odpowiednio podrosną. Świetnym rozwiązaniem będzie również pergola lub trejaż. Nasze pnące rośliny będą mogły się po nich rozrastać i nadawać zielonego uroku. Materiał z jakiego wykonamy elementy tych zadaszeń zależy jedynie od naszego gustu.

Ostatnimi z najczęściej wybieranych jednak zadaszeń ogrodowych stały się konstrukcje z aluminium i poliwęglanu komorowego, który jest lekki i plastyczny oraz może być zastosowany właściwie wszędzie. Jedyną jego wada jest szkodliwy wpływ promieni UV dlatego ochraniany jest z wierzchu specjalną warstwa akrylu.

To jakie zadaszenie zostanie wybrane powinno być uzależnione od struktury i elewacji budynku oraz naszego indywidualnego stylu. Jednak możemy być pewni, że niezależnie od naszej decyzji będziemy cieszyć się  funkcjonalnością i estetyką zadaszenia nad naszą głową.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s