Uprawa warzyw w tunelu foliowym

Uprawy warzyw w tunelach foliowych stały się z biegiem lat coraz bardziej popularne. Nasz klimat niestety nie sprzyja zbytnio uprawom polowym. Dlatego osłony skutecznie pomagają w szybszym wzroście i rozwoju plonów. Co dają tunele foliowe?

Przede wszystkim pozwalają na utworzenie idealnej temperatury pod uprawę, przedłużają okres wegetacji roślin oraz chronią przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi występującymi w naszym klimacie. Występują również modele wzbogacone w specjalną siatkę chroniącą przed szkodnikami i owadami. Jak wybrać odpowiednie miejsce na tunel? Obiekty powinny być usadowione na płaskim terenie z lekkim spadkiem, osłoniętym od wiatru, najlepiej na linii działki wschód-zachód, tak aby zapewnić dobry dopływ światła i wymianę powietrza wewnątrz. Zamontowanie dodatkowych bocznych okien i przelotowych drzwi z jednej i drugiej strony pozwoli na lepszą wymianę powietrza, również warto wyposażyć je w moskitiery chroniące przed przedostawaniem się robactwa podczas wentylacji. Pamiętajmy również aby, nie ustawiać tunelu w pobliżu wysokich drzew i budynków, gdyż padające cienie mogą zaszkodzić naszej uprawie i zmniejszyć jej wydajność. Obiekty są na tyle wygodny, że możemy zmieniać ich położenie i przez to ograniczać koszty uprawy.

Przygotowanie gleby pod uprawę w tunelu.

Jeżeli wybraliśmy już miejsce na usadowienie tunelu foliowego. Przyszedł czas na przygotowanie ziemi pod uprawę. Po pierwsze należy uporządkować teren, pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, następnie przekopać grunt i wzbogacić go obornikiem lub kompostem. Obornik stosujemy jesienią w ilości 50-80kg na 10 m². Powinien być wymieszany z ziemią ciężka na głębokości 15-20cm, natomiast na glebach lekkich na głębokości 8-12cm i pozostawiony do wiosny. Kompost jest nawozem próchniczym stosowanym w dawce 20-60 kg na 10 m², dlatego wykorzystując ten składnik do wzbogacenia gleby, wystarczy wcześniej przekopany grunt obsypać i wymieszać za pomocą grabi.

Jakie warzywa należy sadzić w tunelu?

Warzywa wykorzystywane do sadzenia w tunelach foliowych to między innymi warzywa ciepłolubne np. pomidor, papryka, ogórek, dynia lub warzywa klimatu umiarkowanego np. marchew, pietruszka, groch, rzodkiew, sałata czy warzywa kapustne. Pamiętajmy jednak o tzw. następstwie warzyw sadzonych po sobie, czyli aby wykorzystać maksymalne powierzchnie tunelu, warto wybierać odmiany które mogą rosnąć po wcześniejszym zbiorze np. wczesną wiosną, po wysadzeniu kopru i rzodkiewki, po ich zbiorze możemy sadzić na to samo miejsce pomidora czy ogórki lub paprykę. Dzięki takim rozwiązaniom będziemy cieszyć się bogactwem plonów od wiosny do jesieni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s