Jak zaprojektować ogród angielski

Ogród Angielski to przede wszystkim proste naturalne kształty, charakteryzujące nastrojowo-sentymentalny klimat. Każdy kto chce stworzyć ze swojego ogrodu cudowną oazę spokoju i naturalności, powinien pokusić się o to rozwiązanie.

Najpierw trochę historii. Pierwsze ogrody Angielskie powstały w XVIII wieku, charakteryzowały się nasadzeniami inspirowanymi naturą. Górowały nieregularne kształty i pnące rośliny ozdobne, jednym słowem nasadzenia tworzone na bazie dzikich plenerów. Kompozycie często wzbogacane były o naturalne kamieniste rzeczki, jeziora i stawy oraz ruiny starych budynków lub stare murki z pnączami np. różami lub bluszczem. Charakter nadawały również równo przycięte trawniki i kolorowe rabaty oraz naturalne żywopłoty z kamieni, roślin oraz strumienia. W naszym klimacie ogrody Angielskie tworzone są w parkach lub dużych powierzchniach ogrodowych, ponieważ w małych nie dały by pożądanego efektu.

Rośliny idealne do harmonicznych angielskich kompozycji ogrodowych to między innymi duże drzew parkowe kasztanowce, dęby, klony, buki, jesiony, żywopłoty z bukszpanu, ligustru, pnące róże, bluszcze, winobluszcze oraz rośliny cebulowe i byliny. Najważniejsze rzeczy których powinieneś się trzymać przy założeniu ogrodu to wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu. Postaw na naturalność i swobodę, dom powinien być bryłą, która nie wyznacza granicy działki, tylko dodatkiem do kompozycji. Łącz małe elementy ogrodowe w spójną całość, brak symetrii w alejkach i ścieżkach doda dodatkowego uroku, styl powinien tworzyć nastrojowy sentymentalizm nawiązujący do przeszłości.

Podstawowe elementy tworzące wystrój, to naturalne lub sztuczne ruiny zakrywane przez pnącza. Granice działki wyznaczane kamieniami lub naturalnymi żywopłotami. Drewniane, kamienne lub wykonane z betonu architektonicznego ławki, krzesła, donice i rzeźby, będą dodatkowym uzupełnieniem wystroju. Natomiast naturalne zbiorniki wodne, rzeczki, strumyki i fontanny pokrywane przez roślinność skalną, będą dodatkowym atutem i granica ogrodu. Tak jak  drzewa i krzewy sadzone w zwartych grupach lub jako pojedyncze duże solitery i całość dopełniona przez zadbany przycięty starannie trawnik.

Ogród Angielski wymaga dużo pracy przy jego zakładaniu lecz później daje nam mnóstwo satysfakcje i nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji z biegiem czasu wystarczy przecinać tylko trawnik i od czasu do czasu roślinność pnącą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s