Altany drewniane – projekty na miarę XXI wieku

Obserwując przydomowy ogród często brakuje nam miejsca na odpoczynek. Najlepiej żeby było ono zadaszone i bezpieczne, a przy okazji dawało dużo komfortu i satysfakcji. Najczęściej wybieranym materiałem na budowę zadaszeń, altan, tarasów, mebli, ogrodzeń czy pergoli ogrodowych jest drewno. Materiał ten jest idealnym, naturalnym rozwiązaniem, doskonale poddającym się obróbce, dlatego tak chętnie wybierane jest do wypełniania przestrzeni ogrodowych. Jedyną wadą produktu jest to, że jeśli nie zostanie wcześniej poddany impregnacji ciśnieniowej, to należy go od razu zaimpregnować należytym preparatem chroniącym przed wilgocią, słońcem, owadami czy grzybami, często nadającym wybrany kolor. Możemy zastosować wiele różnych preparatów i olejów do drewna oraz pokryć je lakierem transparentnym. Na rynku sprzedażowym występuje również bardzo dużo różnych produktów zabezpieczających między innymi impregnaty, impregnaty koloryzujące, oleje oraz lakiery i lakierobejcę, wodne i rozpuszczalnikowe.

Zajmiemy się dziś altanami ogrodowymi budowanymi z drewna, ich początkowym projektom (zaleceniami) i funkcją. Po pierwsze, altana ma służyć nie tylko na spotkania ze znajomymi, czy rodziną, ma być również miejscem pomagającym w naszym indywidualnym wyciszeniu i relaksie. Coraz częściej zadaszenia w kształcie dachu altan krytych strzechą tworzą bardzo ciekawe i innowacyjne zestawienie z postawionym lub wkopanym do gruntu jacuzzi ogrodowym, z którego można korzystać przez cały rok, a szczególnie w zimie. Altana ogrodowa wymaga mniej lub bardziej złożonego projektu uzależnionego od indywidualnych potrzeb inwestora, oraz wszystkich parametrów technicznych, materiału, przewidywalnego obciążenia oraz lokalizacji. W zależność od parametrów gabarytowych obiekty często nie są zaliczane do małej architektury ogrodowej, dlatego należy wcześniej zgłosić roboty budowlane lub uzyskać pozwolenie na budowę. Zgodnie z prawem budowlanym altany wznoszone na działkach przy posesjach, nie przekraczające 35 m2 oraz o odpowiedniej wysokości dla dachów wysokich ok. 5 m dla płaskich ok. 4 m, konieczne jest zgłoszenie robót budowlanych lecz niepotrzebne jest pozwolenie na budowę, w przypadku większych konstrukcji pozwolenie jest wymagane. Kolejnym ważnym aspektem jaki trzeba wziąć pod uwagę to podłoże i jego odpowiednie przygotowanie, musi ono mieć optymalną nośność i wytrzymałość, dlatego najpierw likwidujemy humus, następnie wykopujemy miejsce pod fundament lub miejsce pod wykonanie słupków betonowych.

Zalecamy jednak zapoznać się z gotowymi już projektami i realizacjami, które wykonywane są w pełni według zaleceń klienta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s