Strefa wypoczynkowa w ogrodzie

Każdy z nas szuka w swoim ogrodzie miejsca na zaciszny azyl, w którym będzie mógł odpocząć i poczuć się całkowicie swobodnie. Aby wybrany przez nas zakątek sprzyjał odpoczynkowi w każdą pogodę, dobrze jest zaprojektować ogród według ustalonych potrzeb. Opiszemy dziś jak komfortowo podzielić i zaaranżować wnętrze ogrodowe.

Wnętrze ogrodowe możemy podzielić w zależności od stylu w sposób swobodny lub regularny. Poszczególne wydzielone miejsca w ogrodzie mogą pełnić funkcję rekreacyjną, wypoczynkową, użytkową, reprezentacyjną i widowiskową. Charakter każdemu wnętrzu ogrodowemu nadaje rodzaj ścian i ich budowa, właśnie dlatego dzielą się one na wnętrza subiektywne i obiektywne. Wnętrza konkretne cechują się przede wszystkim zamkniętymi ścianami i charakterystyczną podstawą np. trawnikiem lub tarasem, czy podłożem wybrukowanym, otwarte przestrzenie zajmują w nim ok. 30%. W takich przestrzeniach czujemy się przede wszystkim bezpiecznie i komfortowo, z daleka od ruchliwych ulic i natrętnych sąsiadów. Wnętrza obiektywne posiadają bardziej otwarte przestrzenie 30-60%, są idealne dla osób które lubią obserwować otoczenie poza. Wnętrza subiektywne posiadają powierzchnię otwartą powyżej 60% przestrzeni, dzięki czemu mamy bardzo rozległy wgląd na otaczający teren (np. ogrody z wysokimi drzewami).

My zajmiemy się dziś funkcją wypoczynkową w ogrodzie, czyli raczej wnętrzem konkretnym, w którym czujemy się znacznie bezpieczniej oraz które często  wykorzystujemy  na spotkania ze znajomymi czy rodziną przy wspólnym grillu lub obiedzie na świeżym powietrzu. W każdym ogrodzie(części wypoczynkowej) świetnie sprawdzi się altana ogrodowa usadowiona na tarasie lub twardym podłożu z kostki brukowej. Materiały jakie możemy wykorzystać do budowy obiektu zależą od stylu ogrodu i naszych indywidualnych upodobań. W ogrodzie o charakterze wiejskim i naturalistycznym świetnie sprawdzą się altany ogrodowe z pokryciem ze strzechy, która jest trwała i wytrzymała na zmienne czynniki atmosferyczne oraz niezwykle żywotne, oczywiście przy odpowiedniej pielęgnacji i eksploatacji oraz altany drewniane pokryte gontem. Natomiast w ogrodach bardziej nowoczesnych, skandynawskich, amerykańskich czy angielskich, świetnie sprawdzą się lżejsze konstrukcje wykonane z klejonego lub litego drewna, które może być pomalowane na wybrany kolor i przypominać strukturą konkretny materiał. Dodatkowo takie modele altan posiadają pergole po których można puścić pnącza zielone lub kwitnące, które stworzą zieloną żywą konstrukcje, kwitnącą raz albo dwa razy w roku, ładnie wyglądają takie rośliny na których przebarwiają się liście.

Przede wszystkim drewno posiada jedną podstawową zaletę, świetnie komponuje się z otoczeniem, gdyż jest to całkowicie naturalny materiał, całkowicie ekologiczny i przyjazny dla środowiska. a po drugie altana w ogrodzie daje schronienie przed przypadkowym deszczem podczas grillowania czy po prosu zatrzymuje ciepło z paleniska lub ogniska wewnątrz obiektu. Istnieje wiele możliwości zabudowania i zbudowania takiego obiektu , może mieć przeszklone ściany lub ruchome zamykane elementy z wykorzystaniem składanych i rozkładanych żaluzji lub można powiesić zasłony przymocowywane do słupów altanki. Możliwości i pomysłów na aranżacje obiektów jest niezliczona ilość, wszystko zależy od tego jak działa nasza wyobraźnia. Polecamy wybudowanie altany w ogrodzie gdyż jest to świetne dopełnienie wnętrza ogrodowego, zapewniające bezpieczeństwo i komfort w wydzielonej strefie wypoczynku wewnątrz naszego zielonego azylu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s