Urządzenie małego ogrodu

Po zakończonej budowie teren wokół domu w większości przypadków przypomina poligon, dlatego każdy myśli już o tym jak zagospodarować tą przestrzeń. Zajmiemy się dzisiaj urządzeniem swojego własnego, małego ogródka. Zapraszam do lektury. 

Na samym początku, już w zasadzie na etapie budowy domu musimy zająć się najbliższym terenem wokół budynku i pora zadecydować, po czym chcemy chodzić. Do wyboru mamy najróżniejsze materiały, np. kamień, bruki, deski, czy trawnik i powinniśmy mądrze przemyśleć co gdzie chcemy mieć. Do naszego domu w jakiś sposób trzeba dotrzeć i po pierwszym deszczu będziemy dziękować, że mamy twardą, brukową ścieżkę, kiedy wszystko wokół będzie przypominało istne bagno. Jednak kiedy decydujemy się na bruk, od razu zaplanujmy zakup miotły, którą będziemy go zamiatać. Jeśli nie chcemy zajmować się tak bardzo terenem wokół domu, zainwestujmy w nawierzchnię żwirową, która jest praktycznie bezobsługowa.

Gdy już otrzymamy możliwość komfortowego dojścia do budynku, warto zastanowić się nad częścią rekreacyjną, na przykład tarasem, który jest swoistym przedłużeniem przestrzeni domowej. Taras może zostać wykonany z najróżniejszych materiałów, jednak ja osobiście polecam drewno, ponieważ daje ono nam najwięcej swobody podczas budowy, przy okazji kosztując akceptowalne pieniądze. W przypadku tego materiału nie musimy przejmować się terenem wokół domu, ponieważ jeśli miejsce gdzie ma powstać konstrukcja jest o wiele niżej, wykonany zostanie fundament słupowy, który umożliwi wykonanie powierzchni tarasu na tej samej wysokości do budynek.

Kiedy mamy już zaplanowane „twarde” nawierzchnie, dobrze pomyśleć o trawniku, ponieważ już wiemy ile miejsca nam zostanie na ogrodzie. Jeśli mamy zamiar zaaranżować ogród obsadzeniami, trawnik nie powinien być wyliczony na styk z ogrodzeniem, powinniśmy zostawić trochę miejsca dla roślin czy drzew. W przypadku trawy mamy kilka rozwiązań, możemy zainwestować w trawę z siewu, z rolki czy hydrosiew. Najszybszy efekt otrzymamy oczywiście w przypadku trawy rolowanej, gdyż chodzić po takim trawniku możemy już po trzech tygodniach i mówimy tutaj o w pełni rozwiniętej, gęstej i soczystej trawie.

No dobrze, wypada także pomyśleć o tym, co na naszym ogrodzie będziemy robić, czy wyznaczymy sobie jakieś miejsce na palenisko, czy postawimy na tarasie grilla, a może marzy się nam altana? Albo basen? Ogród możemy wypełnić najróżniejszymi rzeczami, ogranicza nas tylko wolne miejsce i nasz budżet.

No i chyba najważniejszy element każdego ogrodu – rośliny. Podczas ich wyboru zwróćmy uwagę na ich wymagania glebowe, czy wolą miejsca zacienione, nasłonecznione, ile wymagają od nas opieki, czy trzeba je często przycinać, dobrze jest także pomyśleć o odpowiedniej ich kompozycji, aby wszystkie razem tworzyły jedną, spójną harmonię a nie istny las. Urządzanie ogrodów nie jest zadaniem prostym, jednak jeśli mamy małą parcelę to z odrobiną wyobraźni i zmysłu ogrodniczego jesteśmy w stanie zaaranżować ją sobie sami.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s