Jakie leżaki ogrodowe wybrać?

W słoneczne dni marzymy o wypoczynku w ogrodzie, opalaniu, leniuchowaniu i leżakowaniu, właśnie dlatego bardzo często w ogrodach pojawiają się leżaki, które posiadają funkcje składnia w krzesło lub rozkładnia na płasko. Kupując produkt, pierwsze na co zwracamy uwagę, to kwestia wizualna, czyli czy ładnie będzie prezentował się w ogrodzie, wyglądał przy elewacji budynku i komponował się z całością ogrodu. Następnie sprawdzamy cenę, wybierając tą najbardziej przystępną, funkcje leżaka, czyli czy jest rozkładany na płasko, składany, czy zmieści się np. do bagażnika samochodu jadąc na wakacje lub wybierając się na weekendowy odpoczynek nad jeziorem lub rzeką. Jeśli wszystkie te rzeczy nam odpowiadają, sprawdzamy materiał i wytrzymałość, przeważnie leżaki w sklepach z artykułami ogrodniczymi wykonane są z drewna, metalu, aluminium, tekstyliów, rattanu, technorattanu i plastiku. Tymczasem materiał powinien zabierać główną rolę przy wyborze leżaka, ponieważ świadczy o jego estetyczności i wytrzymałości, jednocześnie wynikającej ze źródła pochodzenia konkretnego materiałów wykonawczego i sposobu jego obróbki oraz złożenia, ponieważ leżaki z plastiku będą mniej wytrzymałe niż z metalu, który zapewni nam trwałą konstrukcje na dłuższy czas lecz w wyższej cienie, patrząc jednak na ceny i to, że produkty wykonane z plastikowych elementów po roku mogą odbarwić się i szpecić ogród.

Każdy produkt ma zatem swoje wady i zalety, które waśnie zazwyczaj dotyczą materiałów tworzących leżaki ogrodowe. Postanowiliśmy więc przybliżyć bardziej tematykę materiałów z których wykonywane są leżaki ogrodowe. Zacznijmy zatem od drewna, jest to jeden z najbardziej pożądanych, estetycznych materiałów z których wykonywane są leżaki, wygląda naturalnie i elegancko w ogrodzie, na tarasie i balkonie, produkty mogą być dla większej wygody wyłożone poduszkami, ich cena jest dość wysoka, są ciężkie w przenoszeniu i przewożeniu, dodatkowo materiał, z czasem traci swój naturalny kolor, szarzeje, przez działanie słońca i zmiennej pogody (dlatego wybiera się raczej drewno egzotyczne np. teak, które jest bardziej wytrzymałe). Mebel drewniany powinien być poddawany corocznej impregnacji, zabezpieczającej przed zmianami na powierzchni materiału, wilgocią, grzybami i pękaniem.

Znacznie trwalszym materiałem w kwestii wytrzymałości na widoczne zmiany, jest bowiem stal, metal i aluminium, które nie odbarwiają się, są znacznie lżejsze i poręczne niż ich opisani poprzednicy, łatwo się składają, lecz często ich siedziska tworzone są z przewiewnych tekstyliów, które z czasem mogą się przecierać, może przed tym ochronić dodatkowe zakładana na oparciu i siedzisku poduszka, umilająca opalanie w wygodnej pozycji leżącej.

Kolejnym materiałem godnym uwagi z którego wykonywane są leżaki ogrodowe to rattan, jego plecionka wygląda bardzo estetycznie i atrakcyjnie jednak jest to materiał pozyskiwany z włókien naturalnych palm, przez co podatny jest na odbarwianie przez szkodliwe promienie UV i zniekształcanie(struktura przypomina wiklinę). Właśnie dlatego wzorując się na tym materiale powstał technorattan, składający się z włókien polietylenowych wzbogaconych utrwalaczami promieni UV, które tworzą rodzaj syntetycznej żywicy przypominającej strukturę, do złudzenia, naturalnego rattanu, dzięki czemu leżaki technorattanowe odporne są na zmienną pogodę, promieniowanie, odbarwienia, odkształcenia i czynniki mechaniczne, są lekkie i poręczne, a ich siedziska można uzupełnić w wygodne poduszki, dzięki wszystkim tym zaleta są najwcześniej wybieranymi produktami na rynku, a ich popularność zwiększa się z roku na rok.

Leżaki ogrodowe to niezastąpione elementy nadające wystrój ogródkom przydomowym oraz tarasom. Jeśli marzy Ci się wygodny, komfortowy wypoczynek w zaciszu własnego ogrodu, propozycja ekskluzywnych leżaków w przystępnych cenach jest stworzona dla Ciebie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s