Kolorowa uprawa w tunelu foliowym

Jak łatwo zauważyć, aktualnie bardzo trendy jest życie w trybie fit. Zdrowe jedzenie, dużo ruchu, odpowiednie diety itd. Jeśli mamy wolne miejsce na tunel foliowy, powinniśmy zainteresować się własną uprawą warzyw, gdyż jest to nie tylko rozwiązanie bardzo pozytywne dla naszego zdrowie ale i dające mnóstwo radości i satysfakcji. 

Od czego powinniśmy zacząć? Na pewno od zastanowienia się, jak dużą uprawę chcemy stworzyć i ile miejsca mamy w swoim ogrodzie, czy na działce. Jeśli mamy zamiar sadzić warzywka tylko dla siebie, mały tunel foliowy o wymiarach 3 x 2 m powinien nam w zupełności wystarczyć na początek. Kiedy to ogrodnicze hobby zacznie nam się bardziej podobać, możemy zainwestować w większe modele, których znaleźć można całe mnóstwo.

Kiedy już podejmiemy decyzję o wielkości tunelu, trzeba będzie przygotować odpowiednio glebę. Na początku powinniśmy ją wyrównać, jeśli będzie zbyt mocno pochylona, to podczas intensywnego podlewania wszystko spłynie na dół i woda będzie wypłukiwać minerały z gruntu. Przygotowując ziemię w tunelu foliowym, pamiętajmy by była ona ciepła, wilgotna i bardzo żyzna, aby uprawa miała jak najlepsze warunki do wzrostu. Zastosować możemy różne nawozy, jeśli mamy wystarczająco odporne nosy, to proponuję takie pochodzenia zwierzęcego, czyli organiczne.

Co możemy posadzić i uprawiać we własnym tunelu? Załóżmy, że nastawiamy się na warzywa, wymienię więc najpopularniejsze z nich:

  • ogórek
  • papryka
  • kalarepa
  • czosnek
  • kalafior
  • por
  • seler
  • pietruszka

W jaki sposób o nie dbać, aby odpowiednio wydały plony? Przede wszystkim regularnie podlewać, sprawdzać, czy do środka nie dostały się chwasty, które będą podbierać naszym roślinom składniki odżywcze. Tunel foliowy należy także wietrzyć, uchronimy dzięki temu naszą uprawę przed chorobami grzybowymi. Po zbiorach wszystkie resztki roślin trzeba wyzbierać, możemy je przerobić na kompost. Ścianki tunelu należy umyć, konstrukcję dobrze jest przenosić z miejsca na miejsce co kilka sezonów, pamiętajmy, że podłoże „zużywa się”.

Jak widać, własnej uprawie warzyw należy poświęcić trochę czasu, jednak nie jest to wysoka cena z pyszne, wyhodowane tylko przez nas warzywa, które wiemy czym nawoziliśmy i w jaki sposób dbaliśmy o ich wzrost.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s