Kolorowe wrzosy i wrzośce

W miesiącu wrześniu ogrody przydomowe zaczynają nabierać wielu kolorowych barw. Liście z drzew zaczynają przebarwiać się na żółto i czerwono, kwitną rudbekie, chryzantemy, dalie, astry, wrzosy oraz dojrzewają ostatnie późne owoce. Przygotowujemy się wówczas do ich zbiorów i porządkowania trawnika przed zimą. Aby nasz ogród był atrakcyjny od wiosny do jesieni, dobrze jest, do zagospodarowania rabat i obrzeży wybrać odpowiednie krzewy, byliny oraz rośliny kwitnące w różnym czasie. W dzisiejszym artykule przedstawimy krzewy, które mienią się kolorami od lutego do listopada, mowa tu o wrzosach i wrzoścach. Zapraszamy do lektury.

Jakie różnice występują między wrzosami i wrzoścami?

Choć budowa ich jest podobna, przypominająca nieduży krzew, krzewinkę, zimozieloną, o charakterystycznym rozgałęzieniu i drobnych liściach, kwitnącą w odcieniach bieli, różu, fioletu, purpury, wymagają takich samych warunków uprawowych i pielęgnacji.

Różnią się jedynie kształtem i budową liści oraz kwiatów, u wrzośców można zauważyć, że liście rosną prostopadle do pędu, a kwiaty przypominają drobne dzbanuszki. Natomiast u wrzosów liście rosną pod kątem i nie są ostre, a kwiaty charakteryzują się bardziej wydłużoną, kielichowatą budową.

Jeśli dobierzemy odpowiednio odmiany tych gatunków możemy uzyskać kolorowy dywan krzewów, przebarwiający się od wczesnej wiosny do później jesieni. Wrzosy bowiem upiększają ogród swoimi kwiatami od lipca aż po koniec września, natomiast niektóre odmiany wrzośców kwitną już od lutego po czerwiec. Krzewinki osiągają wysokość od 10-60 cm, są roślinami z rodziny wrzosowatych, potrzebują gleby kwaśnej o odpowiednim pH.

Stanowisko na jakim rosną powinno być osłonięte, suche, słoneczne, gleba przepuszczalna, próchnicza, o pH 4,5-5,5, żyzna. Jeśli w naszym ogrodzie gleba ma odczyn zasadowy lub obojętny warto wzbogacić ją o dodanie torf kwaśnego oraz kory sosnowej, dodatkowo podłoże pod rośliny powinno zostać wyściółkowane torfem lub korą, zapewnia to lepszą ochronę korzeni przed przesuszeniem i przymrozkami.

Wrzosy i wrzośce należy zasilać wiosną nawozami zakwaszającymi, nie są bardzo wymagające, jedynie należy uważać na zbyt wilgotne podłoże, gdyż wtedy rośliny słabo rosną. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również okrywanie sadzonek na zimę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s